Nowoczesne mieszkania – czyli zarządzane jednym przyciskiem w telefonie

Zautomatyzowane mieszkania to nie daleka przyszłość. Już teraz można zdalnie włączać źródło światło i sprzęty AGD, zamknąć czy otworzyć drzwi. I to tylko za pośrednictwem pojedynczego guzika w smartfonie!


Inteligentne mieszkanie wpasowuje się w sektor tzw. Internetu rzeczy. Zamontowane sprzęty mają się między sobą komunikować po to, by wyjść naprzeciwko potrzebom domowników. Pracą urządzeń kieruje zintegrowanym układem (dowiedz się więcej).

Tego rodzaju sprzęty pomagają w miejscach użyteczności publicznej: w portach lotniczych, w sklepach i muzeach, nadając wiadomości na tablety. Mogą być także zastosowane w pomieszczeniach prywatnych. Chociaż brzmi to jak idea wprost z filmu sci-fi, zdalne sterowanie oświetleniem już wkrótce będzie popularne w naszych mieszkaniu. Ten system znacznie uprzyjemni codzienne życie. Siedząc na łóżku, będziemy mogli jednym guzikiem wyłączyć górne światło i zapalić małą lampkę. Wychodząc z domu, nie będziemy musieli zaglądać do każdego pomieszczenia. Jeden przycisk w urządzeniu mobilnym wyłączy wszystkie potencjalnie zapalone źródła oświetlenia, oszczędzając energię i nasz czas. Inteligentne mieszkanie to jednak znacznie więcej, niż zdalne sterowanie oświetleniem.

sprawdź adres
Napisał: University of Exeter
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zbliżając się do domu będziemy mogli otwierać drzwi garażowe, włączyć oświetlenie przy wejściu do mieszkania, a nawet włączyć ekspres do kawy. Wybierając się do pracy, zdalnie będziemy mogli wyłączyć wszystkie lampy, pozamykać okna i drzwi do garażu… Wszystko za pomocą jednego guzika w tablecie. Rynek systemów związanym z tą dziedziną, powoli wkracza do Polski. Powstają przedsiębiorstwa sprzedające tego typu oprogramowanie, wiele z nich odnosi też sukcesy poza krajem.


Inteligentne mieszkanie to miejsce, które zna i rozumie oczekiwania swojego właściciela. Kontaktuje się z jego smartfonem i na jego polecenie włączą i wyłączą urządzenia AGD. To także zdalne sterowanie oświetleniem, upraszczające codzienne życie. Twórcom takich rozwiązań przyświeca prosta myśl – nowe technologie powstają wyłącznie po to, by służyć ludziom.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-10-29 14:56:16
Tagi: oświetlenie, mieszkanie, AGD, domy, Urządzenia