Podziemne zbiorniki na ścieki

Ogród na wsi
Napisał: Sideshow Bruce
Na podstawie: http://www.flickr.com
Postawienie domu wymaga odpowiedniego zaplanowania wszelkiego typu prac, dzięki czemu krok po kroku powstanie nowoczesny i komfortowy budynek. Część tych prac koniecznie musowo wykonać już na początku i jedną z nich jest zaplanowanie sytemu kanalizacji i oczyszczania ścieków. Rozwiązanie takie było już od dawien dawna znane w wielu rejonach globu, ale głównie uskuteczniane przez najbogatsze warstwy. Teraz na domek wakacyjny, czyli tzw.

daczę, stać nierzadko klasę średnią. Miastowi chwalą sobie powolność i cichość wsi, ale koszt płaci się rezygnując z garści wygód.
oczyszczalnia
Na podstawie: klargester.pl
W każdym domu wytwarza się na co dzień odpady i ścieki, których trzeba się później pozbyć. Najprostszą metodą jest założenie szamba.

Może być to szambo bezodpływowe lub podłączone do systemu kanalizacji miejskiej. Oczyszczenie zapchanego szamba powierza się z reguły zajmującym się tym firmom, przy czym każdorazowo przyjazd wozu do oczyszczania ścieków kosztuje ponad 100 zł.
Ogród na wsi
Napisał: Sideshow Bruce
Na podstawie: http://www.flickr.com
Opady mają to do siebie, iż występują ze zmiennym nasileniem i prawie niemożliwym jest z góry przewidzieć w których miesiącach nastąpi susza, a w których ulewy. Rozważając jedynie okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym czasie wynosi 50-70 mm zależnie od części kraju.

Równa się to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, jednak trzeba pamiętać, że taki napływ może wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie bądź też rozłoży się równomiernie na kilka dni w ciągu miesiąca. Przyjmując taki opad, objętość deszczówki możliwa do zmagazynowania z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to mniej-więcej 12 m3. Wybudowanie tak dużego zbiornika na deszczówkę to duży wydatek i dlatego z reguły nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że duże opady mogą zdarzać się sporadycznie (adres www).

W gospodarstwie rolnym można zamontować większy zbiornik ponieważ ilość wykorzystywanej wody jest zdecydowanie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci. Większość nowoczesnych domów dysponuje przydomowymi oczyszczalniami. Oczyszczalnia ścieków do domu może być przygotowana na rozmaite sposoby, jednakże nie na każdej działce można ją wybudować - wybierz oczyszczalnie ścieków. Musi ona spełniać wyznaczone w przepisach budowlanych i tych dotyczących ochrony środowiska wymagania.

Ponadto, w pobliżu powinien znajdować się rów melioracyjny, który umożliwi odprowadzanie ścieków, jak również musi być zachowana należyta odległość od budynku i ulicy. Myśląc o otworzeniu własnej firmy gastronomicznej, takiej jak lodziarnia czy restauracja, trzeba wyłożyć środki na separator oleju, nazywany też separatorem tłuszczu. Nieczystości oleiste z kuchni nie powinny być zabierane normalnie przez zespół ściekowy, powinny przejść przez dedykowane urządzenia separujące.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-07 09:04:29
Tagi: oczyszczanie, ścieki