Ciesz się magią kwiatów okrągły rok

chryzantema wielkokwiatowa
Na podstawie: chryzantemy.pl
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Nad wyraz uznana w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie. W wielu państwach azjatyckich sprezentowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy
Napisał: http://www.flickr.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem włożonego wysiłku. Chryzantemy cięte należycie zadbane odwdzięczają się cudownym kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. W tej chwili uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie. Chryzantema to roślina głównie doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można hodować w gruncie w ogródku.

W naszym kraju chryzantemy najczęściej są kupowane na przełomie października i listopada, kiedy to zanosimy je na cmentarz. To wielka szkoda, że są tak bardzo kojarzone jako ”kwiaty na grób”, dlatego, że rośliny te sprawdzają się idealnie w charakterze ozdoby ogrodów i tarasów. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż najczęściej kupowane pelargonie i surfinie. Dzień 9 września jest narodowym Świętem Chryzantemy obchodzonym zarówno w Chinach, jak i w Japonii.

Dawniej w Japonii podczas tego święta słuchano poezji i urządzano wycieczki. Do Europy chryzantema została przywieziona z Chin przez francuskiego żeglarza w XVIII wieku. W Wielkiej Brytanii chryzantemy stały się modne pod koniec XIX wieku. Kwiaty te kojarzą się nam zazwyczaj z jesiennymi miesiącami, a można znaleźć dużo zachwycających odmian letnich, które właśnie w tej chwili kwitną bogato i przepięknie.

Może warto zdecydować się na ozdobienie balkonu albo ogrodowych rabatek właśnie tymi kwiatami? Chryzantemy na pewno upiększa każde mieszkanie swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo odpowiednie do takiej uprawy. Pamiętajmy jednakże, że roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Co więcej, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie jest przeznaczona do uprawy gruntowej, ponieważ nieodpowiednio reaguje na ujemne temperatury.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-28 07:12:30
Tagi: chryzantemy, ogród, ozdoby