Spis organizmów żywych, drzew na podstawie

w lesie
Napisał: Jess Wood
Na podstawie: http://www.flickr.com
W obecnych czasach szeroko rozumiana ekologia odgrywa niesamowicie wręcz ważną rolę na przykład w samej tylko gospodarce wielu państw świata, w tym także i Polski. Ogromną uwagę przykłada się zwłaszcza do tego, czy dane inwestycje realizowane w różnych dziedzinach nie oddziałują negatywnie na nasze środowisko naturalne. Możemy jedynie dyskutować na temat wielkości tego wpływu.

Czy człowiek naprawdę znacznie zakłóca prawa natury, czy może nasza obecność nie jest zagrożeniem dla świata, w którym funkcjonujemy? Wszystko zaczęło się w 1969 roku, kiedy sekretarz ONZ opublikował raport, który wskazywał, iż nasze działania mogą mieć potencjalnie zły wpływ na środowisko naturalne. tego samego roku w Stanach Zjednoczonych powstał zbiór zasad , jakimi miała się kierować polityka środowiskowa USA. Z czasem kolejne kraje powzięły decyzję by podporządkowywać się tym zasadom.

Co istotne, to wyniki z takich badań muszą być dostępne całej opinii społecznej, przez to właśnie opracowywany jest potem raport oddziaływania. Dzięki temu kolejni eksperci także mają szanse zdawać swoje opinie, co więcej mają szanse oni podważać to co jest umieszczone w konkretnym raporcie i ma szanse się okazać, że jednak taka inwestycja powstanie, lub odwrotnie, definitywnie będzie ona zablokowana. Organem prowadzącym postępowanie jest przeważnie wójt, burmistrz lub prezydent, który to swe decyzje ustanawia z regionalną dyrekcją ochrony środowiska oraz inspektorem sanitarnym.

Ale nie jest pewne, że wszystkie gatunki znowu powrócą na taki teren. Tak, więc jeśli chcielibyśmy by na terenie Polski pozostało jeszcze sporo zieleni i byśmy nadal mogli oglądać różne rodzaje zwierząt, powinniśmy egzekwować sami prawa związane z ochroną przyrody. Chociaż często wpływ planowanej inwestycji teoretycznie jest negatywny to można go zmniejszyć.

Jeśli już wiemy, co będzie wpływało in minus, można spróbować to zmienić. Jeżeli to nie wyjdzie, to nie można dopuścić do niszczenia przyrody, a co za tym idzie do powstania inwestycji. Warto byłoby jednak zastosować się do tego, że gdy ocena oddziaływania inwestycji na środowisko jest zła, to taka inwestycja nie jest realizowana.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-19 06:57:09
Tagi: środowisko naturalne