SIŁA W WARSTWIE

na boisku sportowym
Napisał: Artur Potosi
Na podstawie: http://www.flickr.com
Można dokonać podziału klejów na wiele podgrup, ale z pewnością najistotniejszy spośród nich jest podział na kleje oparte na jednym bądź dwóch składników. W zależności od naszych potrzeb skuteczne wykorzystanie jednej z tych grup umożliwi wymierne i natychmiastowe rezultaty w mieszkaniu lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Bardzo tania rzecz, rzecz jasna mniej trwała niż materiałowe torby czy ręcznie robione wiklinowe kosze, z którymi chadzało się po zakupy lata temu, ale cały czas pod ręką, przydatne także do wielu innych zastosowań. Jest bardzo wiele rozmaitych konkurencji sportowych. Każda z nich z kolei wymaga innego typu podłoża.

Dyscypliny uprawiane poza pomieszczeniami obejmują wielką różnorodność, w kwestii podłoża. Dawniej na przykład boiska w szkołach były asfaltowe. Aktualnie porzuca się to rozwiązanie, ze względu na zbyt dużą twardość betonu, co zwiększało ryzyko wypadków. Nowym tworzywem jest syntetyczna murawa, natomiast do bieżni wykorzystywany jest tartan. Jest to profesjonalne tworzywo sztuczne, gwarantujące właściwą sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach.

Dzięki tej miękkości minimalizuje ryzyko znacznych urazów. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony futbolowe, wykorzystuje się tam konkretne odmiany murawy, która także jest we właściwy sposób pielęgnowana. Różnice dostrzec można w praktycznym wykorzystaniu. Kleje poliuretanowe oparte na jednym składniku, to kleje natychmiastowego zastosowania. Kiedy zniszczymy elementy wyposażenia, dodatków, czy mebla – warto je zastosować. Są także pomocne przy problemie wygłuszania i uszczelniania, np.

garażu lub piwnicy na wyciszoną salę prób dla zespołu. Łatwo umieścić płyty i elementy drewniane, używając kleju poliuretanowego. Z pewnością zamontujemy też wełnę mineralną czy płachtę blachy dachowej. Naturalnie to tylko niektóre z zastosowań. Podobne właściwości ma również tartan.

Prócz bardzo dobrej sprężystości charakteryzuje się też wysoką odpornością na zmianę temperatury oraz niewielką ścieralnością. Zastosowanie takich tworzyw sztucznych jest wszechstronne. Powierzchnie tartanowe wykorzystuje się na przykład do wykładania boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Doskonale też sprawdzają się przy budowie placów zabaw bezpiecznych dla dzieci. Do klejenia parkietów oraz grubych części konstrukcji potrzebny będzie klej poliuretanowy.

Jest to szybkoschnący klej o beżowej konsystencji, który przede wszystkim cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością na czynniki mechaniczne. Ma bardzo dobre parametry wypełniające. Schnie około doby i potrafi przetrwać naprawdę wysokie temperatury.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-13 06:00:09
Tagi: podłoża, wiklinowe kosze, tartan, boiska, elementy, temperatury, czynniki mechaniczne