Gospodarka wodno ściekowa

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Napisał: wfeiden
Na podstawie: http://www.flickr.com/
Mamy XXI stulecie i w dalszym ciągu dużo do zrobienia. Za przykład posłużyć może proces kanalizacji. W wielu lokalnych gminach jest wiele miejscowości, których mieszkańcy z od lat oczekują skanalizowania ich domostw. Niestety jest to jednak niemożliwe do wykonania w najbliższej przyszłości. W takich przypadkach z pomocą nadchodzą przydomowe oczyszczalnie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Napisał: wfeiden
Na podstawie: http://www.flickr.com/
Warto wiedzieć, że w samowystarczalnych domach wstawia się okna trzyszybowe, które przepuszczają zdecydowanie mniej ciepła. Okna oczywiście umiejscowione są od południowej strony domu, dlatego aby docierało tam możliwie najwięcej światła słonecznego. Dodatkowo domy tego typu mają zdecydowanie grubsze ściany, niż zwykłe budynki tego typu – nawet dwa razy grubsze. Powinny być właściwie izolowane, by dom utrzymywał temperaturę i nie ochładzał się.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Napisał: wfeiden
Na podstawie: http://www.flickr.com/
Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią alternatywę dla osób pragnących w niedrogi, wygodny i przyjazny dla środowiska sposób usuwać odpady.

Zrobienie tradycyjnego szamba nie pociąga za sobą ogromnych nakładów pieniężnych. Z kolei jego wykorzystanie wprost przeciwnie. Szamba ekologiczne są droższe w instalacji, natomiast ich użytkowanie zwraca się już po pierwszych kilku latach. Przydomowe oczyszczalnie są najważniejszą alternatywą dla obszarów, gdzie poziom wód gruntowych jest znaczny, podłoże niezbyt dobrze przepuszcza wodę bądź nieduża jest powierzchnia zabudowy. W sumie w prawie każdym przypadku niezbędne jest użycie właściwego zbiornika na odprowadzane ścieki.

Może on być połączony z systemem kanalizacyjnym lub występować w formie zamkniętej. Tę drugą formę wykorzystuje się wtedy, gdy dom znajduje się z dala od systemu kanalizacyjnego. W sprzedaży można znaleźć różne typy zbiorników. Wyróżniają się na przykład rozmaitymi rozmiarami, a więc są w stanie pomieścić różną ilość odpadów. Co najważniejsze jednak zbiorniki są wytwarzane z rozmaitych materiałów.

Dawniej stosowano głównie te z betonu. Plastikowe zbiorniki na szambo na dzień dzisiejszy zyskują coraz większą popularność z uwagi na swoją wysoką szczelność. Dobrze jest pomyśleć również o wykorzystaniu wody deszczowej. Dostępne są różnego typu zbiorniki na deszczówkę. Tak stojące wolno, jak również wkopywane w grunt. Można do nich przyłączyć system nawadniania trawników na przykład, lub wykorzystywać deszczówkę do spłukiwania toalety.

Możliwości jest wiele. Jeżeli pragniemy mieć oszczędny, ekologiczny dom musimy poświęcić sporo czasu na zaplanowanie budowy i rozwiązań, które chcemy wykorzystać. Będziemy mieć wtedy jednak gwarancję, że dom faktycznie spełni swoje zadanie, a my będziemy otrzymywać niskie rachunki za media. Dobrze jest zatem zainwestować nieco więcej na starcie, żeby przez długie lata oszczędzać, czasami nawet ponad połowę środków, które wydalibyśmy na rachunki. Na pewno znajdziemy sposób by wydać je korzystnie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-11 06:01:18
Tagi: temperatura, instalacji