Pielęgnacja chryzantem

Fioletowe kwiaty
Napisał: kevin_art
Na podstawie: http://www.flickr.com
Współcześnie wiele problemów ze sprawami związanymi z niezadbanymi ogrodami jest w stanie pomóc rozwiązać perfekcyjne wybranie roślin. Wybranie świetnych gatunków nie bywa jednak zwyczajowo rzeczą banalną. Aby dobrze dokonać wyboru, najlepiej zapoznać się bliżej z samą kwestią uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz zimniejszych temperatur i zbliżającego się listopada wyśmienitym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak wspaniałych roślin, jak chryzantema gałązkowa. Chryzantema to upatrzona, często hodowana roślina ozdobna o olśniewających kulistych kwiatach.

Niezwykle uznana w Azji, znajduje się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też powiadano, że rosa powstała na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie. W wielu państwach azjatyckich sprezentowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem pielęgnacyjnym. Kwiat taki jak chryzantema doniczkowa nazywany jest niesamowicie często też złocieniem. Odróżnia się na tle innych przede wszystkim niezwykłą różnorodnością, szczególnie swoich kształtów.

Kwiatostany są wielokolorowe, a okres kwitnienia przypada na jesień oraz trwa aż do pojawienia się pierwszych oznak zimy, takich jak mrozy. Kwiaty takie jak chryzantemy mogą być uprawiane na ogrodowych rabatach, tarasach czy też balkonach, zależnie od naszych warunków. Są też niesamowicie popularne, jeśli chodzi o zdobienie nimi grobów (znajdź i zamów piękne sadzonki na taras i do ogrodu: http://chryzantemy.pl/doniczkowe_wielkokwiatowe.html). W znakomitej większości chryzantema doniczkowa - na stronie www.chryzantemy.pl pochodz z Azjii – Chin, Korei oraz Japonii. Nazwa ma szlachetne pochodzenie, ponieważ Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”).

Nie dziwne, iż w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tejże grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale także w gruncie - złocień koreański czy złocień arktyczny. Wysokość zależna jest od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm! Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej czy brązowej, zaś kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe oraz pełne. Czym się różnią? Pojedyncze posiadają kwiaty języczkowe, które są osadzone na paru okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty.

Kolejny rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najmocniej zróżnicowane, ponieważ mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul. Dorosła chryzantema najczęściej ma wysokość ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr. Ziemia powinna być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5. W tej chwili chryzantemy uprawia się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-11 06:01:20
Tagi: chryzantemy, ogród, rośliny, kwiaty, Chryzantema, złocienie